Yanal Kayma Test

 Anasayfa / Sakarya Ekspertiz / Yanal Kayma Test

Yanal Kayma Test

Alım Satımını yapmayı düşündüğünüz aracınızın yanal kayma testini 1 km lik düz yol boyunca direksiyonu bıraktığınızda ki sapma mesafesini hesaplarayarak rapor halinde sunuyoruz.

Yanal Kayma Test

Almayı düşündüğünüz aracın fabrika çıkışı rot ayarına sadık olup olmadığı bu testle ortaya çıkmaktadır. Test temelde aracın ilgili dingile ait tekerleğinin yürüme hızının ve sapmasının olup olmadığını tespit etmek için ölçüm platformunun üzerinden geçirilmesi (1 km ye tekabül eder) ile yapılır. Rot ayarı ve aks kontrolleri de bu sırada yapılır. Ölçüm sonuçları raporlanarak alıcıya sunulur.


Alım Satımını yapmayı düşündüğünüz aracınızın yanal kayma testini 1 km lik düz yol boyunca direksiyonu bıraktığınızda ki sapma mesafesini hesaplayarak rapor halinde sunuyoruz. Bu sapmaların doğrultusundaki ön düzendeki bozukluklar rot ayarı kaçıklıkları ve aks boşluklarını tespit ederek sizlere rapor halinde sunulur.

Güvenli sürüşün en önemli unsurlarından biri olan ön ve arka dingillerdeki rot ayarlarını yani toe açılarını kontrol eden bir yanal kayma testi makinasıdır. Test yapmak için otomobilin tekerleğini yavaş bir şekilde platformun üzerinden geçirmek yeterli olacaktır. Test sonucunda ön ve arka dingillere ait yanal kayma miktarları m/km cinsinden ekranda belirecektir. Düz yol boyunca, araç seyir halinde iken direksiyon serbest bırakıldığında sapma miktarını simule ederek ölçer. Bu sayede aracın rot ve aks boşlukları kontrol edilmiş olur. Konya ekspertiz test sonrası vereceğimiz rapor sonucuna göre sapma değerlerini öğrenebilirsiniz.